20201029 095430

Zaproszenie na uroczystości upamiętnienia ofiar zbrodni niemieckiej w Górze Puławskiej w 81. rocznicę wydarzenia

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętnienia ofiar zbrodni niemieckiej w Górze Puławskiej, do której doszło w dniu 29 października 1942 r. W tym roku przypada więc  81. rocznica wydarzenia.

 

niedziela, 29 października 2023 r.

  • godz. 12:00 – Kościół pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej – Msza Św. w intencji ofiar zbrodni niemieckiej;
  • około godz. 13:00 – przejście pod Pomnik upamiętniający ofiary zbrodni niemieckiej w centrum Góry Puławskiej – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

 

Organizatorzy:

ks. Michał Warchoł – Proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej

Kamil Lewandowski – Wójt Gminy Puławy

 

Zbrodnia w Górze Puławskiej była jednym z tragiczniejszych wydarzeń na terenie Gminy Puławy, dowodzącym okrucieństwa II Wojny Światowej. 29 października 1942 r. w centrum miejscowości powieszono dwudziestu mężczyzn. Wśród ofiar egzekucji znalazł się ówczesny proboszcz parafii w Górze Puławskiej – ks. Józef Benedykt Kownacki, który – jak wskazują wspomnienia mieszkańców i dokumenty parafialne – zginął jako pierwszy. Zbrodnia niemiecka miała być odwetem za zlikwidowanie przez oddział Armii Krajowej małżeństwa konfidentów, w nocy 2 października 1942 r.