Lider Turystyki statuetka

Gmina Puławy „Liderem Turystyki 2020”!

Gmina Puławy jako jedyna gmina z województwa lubelskiego zdobyła tytuł „Lidera Turystyki 2020”. Otrzymane wyróżnienie jest potwierdzeniem dużego wkładu w rozwój turystyki. To także sygnał dla mieszkańców i turystów, że w naszym regionie jest wiele atrakcji i każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Certyfikat z zastrzeżonym godłem promocyjnym – został przyznany na dwa lata.

Konkurs „Lider Turystyki” był znakomitą okazją do zaprezentowania korzyści, jakie przynoszą zrealizowane przez samorząd projekty. Daje też możliwość wskazania plusów płynących z rozwoju turystyki, jako istotnej gałęzi życia gospodarczego.
Impreza, której współorganizatorem jest redakcja Życia Regionów, miała na celu wyłonienie i nagrodzenie 16-u najlepszych samorządów z Polski, po jednym z każdego wojewódzywa, stawiających w swojej strategii rozwoju na Turystykę – tłumaczy Artur Świtoń – Dyrektor Konkursu.
Z województwa lubelskiego zostało nominowanych pięć samorządów (Gmina Puławy, Gmina Terespol, Miasto Lublin, Gmina Cyców, Miasto Nałęczów). Spośród nich, Kapituła Konkursu – Forum Ekspertów, w skład którego wchodzą przedstawiciele patronów honorowych oraz grono niezależnych menadżerów (np. dziennikarzy), oceniała m.in.: sposób zarządzania, zrealizowane inwestycje, jakość oferowanych usług, w tym ofertę kulturalną oraz zaangażowanie samorządu w akcje i eventy służące rozwojowi turystyki.
Tytuł „Lidera Turystyki 2020” jest kolejnym docenieniem naszych intensywnych starań w rozwój turystyki jako ważnej gałęzi życia gospodarczego – mówi Krzysztof Brzeziński – Wójt Gminy Puławy. Nagroda cieszy tym bardziej, że konkurowaliśmy z bardzo silnymi turystycznie samorządami – dodaje.
Członkowie Forum, którzy oceniali osiągnięcia poszczególnych samorządów, zauważyli m.in. doskonale układającą się współpracę w ramach Krainy Lessowych Wąwozów oraz Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień”, do których należy Gmina Puławy. Dzięki temu powstał Szlak Kajakowy „Doliną Wieprza”, kilkadziesiąt kilometrów oznakowanych tras rowerowych i szlaków nordic walking. Forum Ekspertów podkreśliło niezwykle ważne projekty z zakresu ornitologii i powstanie na terenie Gminy Puławy „Turystycznego Szlaku Ornitologicznego”. To nowa forma wypoczynku, którą można nazwać specjalistyczną. Turyści mają możliwość w miejscach widokowych obserwować ptaki i ich żerowiska. To co wyróżnia gminę Puławy od innych samorządów, to znakomite oznakowanie. Wszystkie miejscowości w gminie mają swoje tablice informacyjne, wraz z opisem i wiadomościami o pobliskich atrakcjach, co gwarantuje, że odwiedzający Gminę Puławy dowiedzą się najważniejszych informacji. Kapituła Konkursu podkreśliła także sukcesy w realizacji szeregu inwestycji wspierających rozwój turystyki jako dziedziny gospodarki. Zaliczyć do nich można pionierskie w skali Polski Wschodniej uruchomienie aplikacji mobilnej dot. Gminy Puławy. Gmina Puławy zaliczana jest do grona najlepiej i najdynamiczniej rozwijających się samorządów w regionie. Ma na to wpływ szeroki zakres działań, jakie podejmują władze gminy, inwestując w wiele istotnych dla mieszkańców aspektów życia społecznego. Dzięki wsparciu z budżetu Unii Europejskiej oraz wykorzystaniu innych funduszy zewnętrznych, Gmina Puławy w ciągu ostatniej dekady zmieniła się w samorząd przyjazny, godny zaufania, stabilny finansowo i co najważniejsze – dynamicznie się rozwijający. Bez wątpienia wpływ na to mają działania inspirowane przez wójta Krzysztofa Brzezińskiego, który zarządza gminą od 10-u lat.
Kapituła Konkursu „Lider Turystyki” składała się ze Zgromadzenia Forum Ekspertów oraz wydawcy ogólnopolskiego czasopisma „Życie Regionów”.