cda06e7b2efc9178ca890c94aabbfddc XL

Informacja Wójta Gminy Puławy w sprawie obowiązku kwarantanny

Drodzy Mieszkańcy Gminy Puławy, Szanowni Państwo!

W trosce o zdrowie Nas Wszystkich, biorąc pod uwagę znaczną ilość osób powracających w ostatnim czasie zza granicy przypominam, że w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, każdy wjeżdżający na terytorium Polski ma obowiązek poddać się dwutygodniowej kwarantannie !!!

Osoba przekraczająca granicę wypełnia kartę pobytu, deklarując miejsce spędzenia kwarantanny. Jeżeli nie ma takiego miejsca lub nie ma możliwości spędzenia kwarantanny w swoim domu, wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę i tam taka osoba będzie mogła się udać. 

Obowiązek kwarantanny nie dotyczy:

osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie;

cudzoziemców, którzy mieszkają w kraju sąsiednim, ale pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie;

zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki, na przykład kierowców autobusów i busów.

Zasady kwarantanny domowej

Kwarantanna w warunkach domowych oznacza bezwzględny, czternastodniowy pobyt w domu. Jeśli w tym czasie wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy u osoby poddanej takiej kwarantannie, należy ten fakt niezwłocznie przekazać telefonicznie, nie zgłaszać się osobiście do przychodni czy szpitala. Osoba, której dotyczy zgłoszenie, zostanie natychmiast przewieziona do oddziału chorób zakaźnych.  

W czasie kwarantanny w żadnym wypadku nie wolno wychodzić z domu. Spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są całkowicie zakazane.

Osoba poddana kwarantannie nie może kontaktować się z żadną inną osobą. Jeżeli ma bliski kontakt z resztą domowników – oni również muszą zostać poddani kwarantannie.

PRZESTRZEGANIE KWARANTANNY PODLEGA BIEŻĄCEJ KONTROLI ODPOWIEDNICH SŁUŻB, A ZA ZŁAMANIE JEJ ZASAD GROZI 5 TYSIĘCY ZŁOTYCH GRZYWNY.

Krzysztof Brzeziński

Wójt Gminy Puławy